Szkoła na ul.Berylowej

16-03-2018
szkoła ul.Berylowa

Budowa nowej szkoły przy ul. Berylowej to teraz najważniejszy cel dla Węglina, jednej z najszybciej rozwijających się dzielnic Lublina.

Będzie to dużo więcej niż szkoła. Oprócz placówki dla 600 dzieci z pełnowymiarową salą gimnastyczną zbudujemy także przedszkole na 150 dzieci i powierzchnię pod potrzeby domu kultury wraz z salą widowiskową na 300 widzów. Będzie tam także stołówka, która będzie mogła wydawać ponad 900 posiłków.

Takie są potrzeby tej dzielnicy. Łącząc te trzy inwestycje w jedną będziemy mogli zbudować obiekt obniżając realne koszty poniesione przez miasto. To nieprawda, że będzie to „najdroższa szkoła w Polsce”. Używając takiego sloganu radni PiS straszą mieszkańców, a do tego nie potrafią pokazać żadnej alternatywy. Mogli zajrzeć do projektu budowlanego, do kosztorysów, do dokumentów przetargowych, bo zawsze są dla nich do wglądu. Zamiast tego wolą uprawiać politykę i przy tym rozpowszechniać całkowicie mylne informacje, jakoby miasto mogło teraz negocjować ceny z firmami biorącymi udział w przetargu. Otóż prawo zamówień publicznych nie daje takiej możliwości.

Dlaczego koszt tej inwestycji będzie wyższy niż pierwotnie szacowaliśmy, a co teraz nurtuje wielu mieszkańców? Ceny ustalił rynek budowlany. W postępowaniu przetargowym zgłosiły się firmy, które określiły, z jakimi realnymi kosztami musimy się zmierzyć. Pierwszy czynnik to wzrost kosztów wynagrodzenia w firmach budowlanych, drugim są droższe materiały, trzeci i najważniejszy jest związany ze zmianą warunków technicznych budynku użyteczności publicznej – to zmiany podyktowane w 2017 roku przez rząd wraz z wprowadzeniem nowych regulacji prawnych w tym zakresie.

W efekcie do projektu włączono wszystkie najnowsze wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej, energooszczędności, czy ochrony środowiska. Do tego na placu budowy będzie musiało powstać uzbrojenie, wszystkie niezbędne instalacje i drogi dojazdowe, co dodatkowo podwyższa koszty budowy.

Nie widzę powodu, by nie dołożyć do tej inwestycji blisko 20 milionów złotych, których brakuje w kosztorysie w stosunku do oczekiwań firm, które złożyły swoje oferty w przetargu na budowę kompleksu przy ul. Berylowej. Jeśli radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że jako prezydent nie powinienem tego robić niech powiedzą wprost mieszkańcom Węglina, że nie chcą, by tam powstała szkoła, że nie chcą, by tam było przedszkole, nie chcą, by ta dzielnica miała obiekt kulturalny z salą widowiskową.

Dodam, że w ostatnich latach zbudowaliśmy szkołę przy ul. Sławinkowskiej oraz wydaliśmy łącznie ponad 160 milionów złotych na modernizacje i remonty lubelskich szkół. Oprócz tego zbudowaliśmy i wyremontowaliśmy boiska szkolne i baseny (np. przy szkole podstawowej nr 23 przy ul. Podzamcze, szkole podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze, przy gminazjum nr 5 przy ul. Smyczkowej). Przygotowujemy też budowę kolejnej nowej szkoły u zbiegu ulic Daliowej i Majerankowej dla dzielnicy Ponikwoda. Będziemy także rozbudowywać szkoły w dzielnicach, m.in. na Felinie.